ortopeda poznań aptekarska.pl

Człowiek jest tak zbudowany, że lekarz gołym okiem nie jest w stanie go zbadać. Istnieją na szczęście techniki, dzięki którym można zajrzeć do „wnętrza człowieka”. Tak na przykład za pomocą USG. Mamy różne rodzaje USG, jednym z nich jest USG Dopplera, które zajmuje się diagnozowaniem jakichkolwiek zmian w żyłach i tętnicach. Podczas wykonywania USG Dopplera można dość wcześnie wykryć różnego rodzaju choroby tętnic i żył, których stopień schorzenia jest niewielki.

Dzięki czemu lekarz może bardzo szybko zastosować odpowiednie leczenie. Schorzenia tętnic i żył mogą być początkiem do zawału serca, zatorów w płucach, a nawet udaru mózgu. Badanie polega na tym, że głowica wysyła fale ultradźwiękową przez całe ciało, po czym fala odbija się od krwi i wraca z powrotem do głowicy. Specjalny przewód łączy głowicę z aparatem ultrasonograficznym. Aparat ten wychwytuje zmiany, jakie zachodzą w częstotliwości fali ultradźwiękowej, która jest odbita od krwi i daje to cały obraz na ekranie.

Lekarz jest w stanie zobaczyć, w którym momencie krew płynie szybciej, a w którym wolniej, dzięki czemu wie, że dana zastawka żylna jest niedomknięta. Takie badanie może też wykryć guzy nowotworowe, które są mocno ukrwione, co na USG dobrze widać. USG Dopplera dodatkowo wydaje dźwięki, które są także istotne dla lekarza wykonującego badanie. Na wyniki takiego USG nie trzeba czekać, wszystko wiadomo od razu. Po badaniu otrzymujemy wykres, który obrazuje zmiany widoczne w organizmie, chyba że zmiany takie nie występują.