https://piotrkrawczuk.pl/lp/zespol-ciesni-kanalu-nadgarstka ortezy kolanowe

O kontuzję sportowcom nie trudno. Podczas uprawiania sportu istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że może nam się coś stać. Bardzo łatwo na przykład o uraz nadgarstka.

Nadgarstek to część ręki, którą posługujemy się praktycznie przez cały dzień, tak więc o kontuzje łatwo nie tylko sportowcom, ale każdemu. Idąc ulicą, jeżdżąc na nartach, snowboardzie, rolkach, biegając można się przewrócić. Odruchem podczas upadku jest podpieranie się rękoma, czego późniejszym efektem jest często uraz nadgarstka.

Jeśli doznamy takiego urazu, najlepiej od razu udać się do lekarza ortopedy, który oceni stan naszego nadgarstka. Nadgarstek jest złożony z aż ośmiu kości, które są ułożone w dwa rzędy, dlatego tak łatwo o jego złamanie lub skręcenie. Podczas urazów nadgarstka stosuje się specjalistyczne badania, najbardziej efektywnym jest RTG, które daje lekarzowi obraz prześwietlonej ręki, widoczne są wszystkie kości.

Czasami wykonuje się USG jednak bardzo rzadko, ponieważ ono lepiej obrazuje urazy tkanek miękkich. Do takich urazów stosuje się również tomografię komputerową, artroskopię, rezonans magnetyczny lub scyntygrafię kości. W zależności od powagi urazu, lekarz kieruje na właściwe leczenie, zabieg lub też operację.

Poza nagłymi urazami występują także schorzenia nadgarstka do których należy między innymi zespół kanału łokciowego, choroba de Quervaina, czy też zespół cieśni kanału nadgarstka. Każde ze schorzeń ma swoje objawy, im wcześniej je zauważymy, tym, szybciej będziemy mogli poddać się odpowiedniemu leczeniu.