Rentgen kręgosłupa

usg 3d poznań

Rentgen to bardzo ważne i przydatne badanie przy leczeniu ortopedycznym, szczególnie gdy dotyczy kręgosłupa. Pozwala on wnikliwie ocenić wszelkie zmiany chorobowe czy zniekształcenia poszczególnych kręgów. Rentgen opiera się na prześwietleniu wyznaczonych przez lekarza części kręgosłupa.

Ortopedę do takiej decyzji skłonić moją różne symptomy. Na przykład do przebadania kregów szyjnych mogą skłonić lekarza takie objawy jak kontuzje okolic szyi i jej bóle, przenikliwe bóle i zawroty głowy. To głównie ból konkretnych miejsc decyduje o tym, jaki odcinek kręgosłupga zostanie przebadany rentgenowsko.

Do każdego badania rentgenem kręgosłupa, powinniśmy się przygotować. Warto zastosować lekkostrawną dietę i kolację zjeść jeszcze przed godziną 19. Nie powinno się jeść co najmniej cztery godziny przed badaniem, a najlepiej pojawić się na nim na czczo.

Dodatkowo, jeśli palimy papierosy, to tego konkretnego dnia powinniśmy z nich zrezygnować. Powinniśmy poinformować również radiologa o tym, jakie urazy już przebyliśmy, a także o ewentualnej ciaży.