Orientalne dywany rzemieślnicze

Sztuka tworzenia dywanów sięga kilku tysięcy lat wstecz. Wśród dużego zróżnicowania na uwagę zasługują dywany rzemieślnicze, jakie spotkać można w wielu krajach Orientu. Szczególnie sztuka ta kultywowana jest w Iranie oraz Anatolii, gdzie znaleźć można do dziś mnóstwo małych warsztatów, gdzie wytwarza się do dziś dywany.

Współczesne warsztaty rzemieślnicze w miastach takich jak Tebriz, Nain, Keszan, czy Hereke to miejsca znakomicie zorganizowane. Zatrudniają one tkaczy, a ich wyposażenie jest w pełni profesjonalne. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie w nich dywanów o naprawdę dużych rozmiarach.

Zarówno materiały, jak i wzory dostarcza właściciel. To właśnie na podstawie takiego wzoru, który narysowany jest na papierze milimetrowym tworzony jest misterny dywan. Cała produkcja podlega ciągłym kontrolom.

Są one wyjątkowo ścisłe, do tego stopnia iż nie akceptuje się tu najmniejszych niedociągnięć, czy najdrobniejszych błędów. Ciągła i ścisła kontrola plus precyzja wykonania, a także ciekawe wzornictwo to cecha wyróżniająca dywany rzemieślnicze.