Cechy dobrego strażaka

Strażak to bardzo specyficzny, a przy tym niebezpieczny zawód. Z tego powodu kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie do straży pożarnej muszą cechować się nie tylko odpowiednim stanem zdrowia czy kondycją. Równie ważne są cechy charakteru.

Dlaczego? Straż pożarna niemal codziennie styka się z niebezpiecznymi zadaniami. Z tego powodu kandydat na strażaka nie może być bojaźliwy. Odwaga jest podstawą! Jednak bardzo istotne jest także opanowanie.

W akcjach ratowniczych często poszkodowani są wystraszeni i zestresowani. To strażak powinien zachować tzw. zimną krew, by móc wykonać zadanie.

Przebieg akcji zależy nie tylko od ilości i jakości sprzętu, ale także od samej załogi. Podczas akcji strażackich ważna jest współpraca między członkami załogi. Niekiedy strażak musi bardzo szybko podejmować decyzję.

Podczas pożaru ważna jest każda sekunda, dlatego ta umiejętność jest niezwykle przydatna. Kolejną kwestią jest pojęcie ofiarności. Strażacy ochotnicy pracują za darmo, jednak muszą pamiętać o podstawowej roli tego stanowiska – niesienie pomocy.