Dywan zbudowany jest z kilku różnych warstw. Podłoże podstawowe to włosie, poza nim istnieje jeszcze podłoże wtórne, czyli warstwa wzmacniająca. Najbardziej widoczną część dywanu stanowi wspomniane już włosie. Część ta odpowiedzialna jest za czynniki komfortu i za odczucia użytkowników.

Dzięki włosiu bowiem czujemy ciepło, czy miękkość. Włosie zbudowane jest za pomocą przeplecionych ze sobą nitek lub opcjonalnie z nitek przeszytych. Nitki wykonane są z różnych materiałów, w tym z nylonu, wełny, czy poliestru. Materiał ten decyduje o wielu cechach charakterystycznych powstającego z niego dywanu, między innymi o odporności, czy sprężystości.

Patrząc pod kątem trwałości mamy do czynienia z pokryciami dywanowymi z pętelkami, ciętym włosiem, teksturami oraz warstwami mieszanymi. Co podział ten oznacza w praktyce? – pokrycia z pętelkami tworzą dywan mocny oraz gęsty. Najbardziej nadaje się on do miejsc o dużej eksploatacji. – pokrycia z ciętym włosiem * krótkowłose * długowłose – pokrycie teksturami – produkowane jest z przędzy obrabianej termicznie i jednocześnie skręconej.

Idealnie ukrywa brud oraz rozmaite ślady nieczystości – Pokrycie mieszane.