Ardabil – symbol kunsztu i piękna

Ardabil to dywan pochodzący z Persji. Ten pochodzący z XVI wieku eksponat (dokładnie z roku 1539) utkany został w mieście Kaszan przez znanego i cenionego ówcześnie rzemieślnika o imieniu Maqsud.

Dywan ten nie ma imponujących rozmiarów, jednak jego wygląd jest wyrazem olbrzymiego kunsztu oraz niecodziennych umiejętności jego twórcy. Ardabil stanowił zamówienie szacha Tahmaspa I jako dar do meczetu Szejk Safi.

Jego utkanie było pracą długotrwałą oraz wyjątkowo żmudną, zajmując aż 3 lata tkaczom zaangażowanym w jego powstanie. Wykonany z użyciem perskich węzłów z włosia wełnianego wraz z jedwabnymi nićmi został sprzedany w XIX wieku, aby pokryć koszty renowacji meczetu.

Początkowo dywan Ardabil stanowił dwie odrębne części – całkowicie odrębne dywany. Aby ocalić jeden z nich, drugi został w całości poświęcony.

Dzięki temu dziś podziwiać możemy tego efekty w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Użyte do naprawy części zobaczyć można z kolei w Muzeum Sztuki w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.